"Solarna energija za budućnost"

Industrijsko obrtnička škola je tokom 2013. godine pri Agenciji za mobilnost i projekte EU konkurirala i dobila EU projekt u sklopu Leonardo da Vinci projekata za početno strukovno obrazovanje. Tema projekta je "Solarna energija za budućnost" u sklopu kojeg 10 učenika IOŠ Pula odlazi na dva tjedna (14.9. - 27.9.2014.) praktične nastave u Sevilju u Španjolskoj. Projekt je pripremio i rukovodi profesor Dragan Radovanović, a stručni pratitelj učenika na samom projektu je profesor Miroslav Kuzmić. Projekt se provodi preko posredničke agencije EuroMind iz Sevilje.

Tokom boravka učenici će u "Sagrada Familia" strukovnom edukacijskom centru u Sevilji učiti osnove proizvodnje električne energije fotonaponskim panelima te će u sklopu praktične nastave postavljati različite kombinacije fotonaponskih panela na krovu objekta. Osim toga organiziran je tečaj početnog španjolskog jezika, stručni izleti, te upoznavanje s kulturom, običajima i stilom života u živopisnoj španjolskoj pokrajini Andaluziji.

Put u Sevilju

Put je bio dugačak ali zanimljiv. Učenici su autobusom putovali do aerodroma u Bergamu (Italija) odakle su avionom stigli u Sevilju. S aerodroma Sevilja učenike je organizator domaćin prevezao do objekta gdje će učenici biti smješteni.

Učenici nestrpljivo čekaju let za Sevilju na aerodromu u Bergamu

Napokon, došlo je vrijeme za ukrcaj

Sevilja

Sevilja je glavni i najveći grad Andaluzije. Prekrasan grad kroz koji prolazi rijeka Guadalqivir, mješavina maorske, španjoske tradicionalne arhitekture, ali ujedno i moderan velegrad.

Spremni za nove radne pobjede

Učenici u radu s fotonaponskim panelima

Zajednički rad cilj je uspjeha i ujedno se lakše savladavaju prepreke

Praktični rad je imao cilj naučiti učenike na koji se sve način može spajati solarni panel sa električnom instalacijom. Moguće je postaviti autonomne sustave gdje je panel jedini izvor energije, ali je potrebno postaviti akumulatore za periode bez sunca. Moguće je postaviti mrežne sutave gdje se može birati da li će objekt koristiti solarnu energiju ilji mrežnu energiju te postoje sutavi gdje se energija proizvodi bez akumuliranja i šalje direktno u energetsku mrežu.

Učenici u radionici spajaju električnu instalaciju sa solarnim sustavom

Tokom rada podijeljeni su u grupe

Radi se s realnim elementima koji se na kraju mogu provjeriti. Naravno uvijek su moguće greške.

« Listopad 2021 »